maja 25, 2017

UP in Smoke BBQ-co zamówić?

CHEF

Na pewno przechodząc przez ul.Kościuszki/Powstańców Wielkopolskich, zauważyliście wielkiego , super wypasionego truck-a- to Up in Smoke BBQ, który miałam możliwość spróbować na BFF (Beer Food Festival)oraz zamawiając do domu. Poniżej przedstawiam wam propozycje, które polecam w 100%. Uwaga: Grozi uzależnieniem!:)

Na powyższym zdjęciu widzicie Smoked Pork Sandwich Chef:czyli pomidor, rukola, karmelizowana czerwona cebula i sos majonezowo-chrzanowy. To był mój wybór i jak będę zamawiać kolejny raz- to chyba właśnie Chef-a! Hitem w tej kanapce jak dla mnie jest sos - to właśnie on nadaje charakteru. Ale co zauważycie na ostatnim zdjęciu-  ilość mięsa jest obłędem!W życiu nie jadłam tak wielkiej kanapki!No i mój ulubiony składnik- rukola i karmelizowana cebulka- czyli podstawa w burgerach no i teraz tu:)
Drugą dobrą propozycją jest kanapka Redneck- krążki cebulowe, boczek,cheddar,majonez, sos bbq, sałata. Redneck też jest dobry, ale nie dla mnie: za bardzo czułam majonez, wolę rukole od sałaty no i boczek i krążki to dla mnie za dużo..Zdecydowanie sandwich dla faceta.


REDNECK
REDNECK
CHEF
Daniem popisowym Up in Smoke są żeberka.
Nie ukrywam, że jeżeli chodzi o żeberka to no.1 w Poznaniu jest Lars Lars Lars. I ciężko je przebić . Do teraz. W Up in Smoke są przepyszne!!Tak delikatne, że mięso samo odchodzi od kości. (W Larsie podobnie, choć część jednak zostaje przy kościach). Od teraz jak żeberka, to tylko tutaj!
Jedyne co mi się wydawało, to ilość. Na zdjęciach na fcb wydaje mi się ze jest większa porcja. Aczkolwiek może to kwestia ustawienia telefonu/aparatu.


Moja ocena: 5/5!
Reasumując:
Plusy:
-Delikatne mięso,opalane drewnem
-szybka obsługa
-mega duża ilość mięsa w sandwichach

Minusy:
-żeberka: średnio dopasowana sałatka meksykańska z fasolą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 KukMama , Blogger